SlovenčinaEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

680. Výročie

4.augusta 2012 sa Temeš zobudil do sviatočného rána. Obec si pripomínala 680. výročie prvej písomnej zmienky. O jedenástej hodine začala slávnostná svätá omša, ktorú odslúžil správca farnosti v Čavoji, kde Temeš patrí, dôstojný pán Mgr.Viktor Mičuda. Hneď poobede sa Temešom ozýval spev miestnej folklórnej skupiny Košarinka, ktorá zo všetkých kútov obce pozývala obyvateľov, chatárov a návštevníkov na oslavy. Pred budovou obecného úradu, tak ako kedysi vybubnoval hlásnik oznam: „Dáva sa na všeobecnú známosť, že roku Pána 1332 bola založená osada Temeš na základe ťažby striebra, zlata a rudy. Jako sa tu žilo, čo sa tu všetko udialo sa dozviete, keď sa s týmto sprievodom odoberiete do Krhluvkova na oslavy.“ Potom nasledovalo otvorenie gazdovských dvorov, kde si mohli návštevníci pochutnať na kapustných haluškách, macharňách, poľovníckom guláši či cigánskej roštenke a grilovanej klobáske. O pohostenie sa postarali šikovné gazdinky a poľovníci z obce. Občerstvenie v bufete zabezpečili naši futbalisti. O 15.00 začal hlavný kultúrny program. Na úvod všetkých prítomných privítala starostka obce Oľga Fakanová.

Vážení občania, milí rodáci, hostia.
Istý rímsky filozof, kedysi dávno povedal, že história je učiteľkou života. Aj my sme sa tu dnes stretli, aby sme si pripomenuli významnú historickú udalosť – pred 680. rokmi bola založená obec Temeš. Podľa niektorých bádateľov, na území Temeša, žili ľudia už skôr. Obyvatelia sa údajne najskôr venovali baníctvu a možno spracovaniu dreva, v malom poľnohospodárstvu a až následne, sa začali venovať aj chovu oviec, keďže na kopcoch si toho veľa nedopestovali.

Pre dejiny, ale prvý krát na papier zapísali, až potomkovia Diviackovcov v roku 1332, že existuje malá dedina Temeš a v nej obyvatelia - naši predkovia. A boli to práve Diviackovci, ktorí si ako prví, od kráľa Karola Róberta vyžiadali povolenie, tzv. kutacie právo, na dolovanie zlata. V roku 1397 sa prvý krát spomína ,že skala sa nazýva Temešskou, prvý krát v roku 1427 je zaznamenané, že v dedine sú 3 domy. Prvé odtlačky pečatidla sa našli na dokumentoch z r. 1771.

Dejiny Temeša – to nie sú len naše prvenstvá, ale je to aj ťažký život našich predkov, roľníkov, ktorých okrem moru, trachomu, vojen, ničili aj zásahy vrchnosti, ktorá im brala pôdu, alebo ich zotročovala vysokými daňami. A do histórie našej obce sa zapísali aj vtipné príhody: v archívoch je množstvo záznamov zo sporov temešských obyvateľov: raz obviňovali richtára, že keď sa volil vypili sa 4 fľaše vína a on ich nezaplatil, inokedy sa súdili dvaja susedia kvôli vulgárnym nadávkam, ktorými sa počastovali, alebo preto, že jednému z nich za nevyjasnených okolností skapala ovca, ale nájdeme tam aj to, že v roku 1914 urbárskemu gazdovi ostalo 63 korún, tak vystrojil muziku pre dedinu. Tieto príhody dokazujú, že aj naši predkovia boli ľudia ako my, mali vlastné životné problémy i potešenia. Dejiny Temeša teda zďaleka nie sú len historické listiny, alebo stránky z kroník. História Temeša – to sú aj naše vlastné osudy spojené s našou malou dedinkou v srdci Strážovských vrchov. Veď veľa z nás, ktorí tu teraz sme, sa tu narodilo, mnohí sme tu prežili veľkú časť svojho života. Nebol by bez Temeša váš život celkom iný? Viacerí už dnes bývate na iných miestach a predsa vám stálo za to prísť dnes sem a spomenúť si na Temeš. A mnohí sa dnes uvidíte prvý krát po dlhých rokoch. Bola by som preto rada, keby naše dnešné stretnutie nebolo len o zábave, ale aj o spomínaní na staré časy, nadväzovaní starých kontaktov a pripomenutí si ľudí, ktorí už dnes nemôžu byť medzi nami, no významne sa zapísali do našich životov.

Dovoľte mi teda privítať Vás v mene svojom v mene poslancov OZ v Temeši. Vitajte a prežite pekný deň v kruhu svojich známych a priateľov. Potešte sa pohľadom na svoju rodnú dedinu a spomínajte na tie krásne prežité roky, roky svojho bezstarostného detstva.

V programe potom vystúpili len občania a rodáci z Temeša. Na úvod zaspievali folkloristi pieseň „V Temeši pod skalou“ , ktorú pre svojich rodákov zložil pán Jaroslav Bagin a všetci ju pokladajú za tzv. hymnu Temešancov. Muzikanti zo skupiny Wamaja, ktorá fungovala v obci od roku 1965 do r. 1980 skoro v pôvodnom zložení zahrali hity minulého storočia. V jednej piesni sa k hudobníkom pridala aj speváčka pani Štefánia Kureková. Zoskupenie mladých hudobníkov /bez mena/ zahralo niečo pre mladých. Folklórna skupina Košarinka v pásme „Kmotrička vaďme sa“ pripomenula život našich praprarodičov. Deti sa predstavili pásmom „Ženilo sa motovidlo“. V závere programu sa krstila monografia o obci Temeš. Krstný otec Ing. Ján Turčan poprial publikácii veľa spokojných čitateľov. A potom už nič nebránilo veselej zábave pod holým nebom či spoločným stretnutiam rodákov zo všetkých kútov Slovenska. Sprievodnou akciou bola výstavka starých fotografií, ktoré mapovali život v Temeši.

Viac obrázkov nájdete v galérií obrázkov.