SlovenčinaEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Slovenské Národné Povstanie 2015

V sobotu 19. septembra 2015 Obec Temeš, Klub Priateľov Vojenskej Histórie Slovenska o. z. a Urbár – pozemkové spoločenstvo pripravili pre svojich občanov, chatárov a návštevníkov obce podujatie „Temeš v Slovenskom národnom povstaní“.
Slávnosť sa začala hymnou SR a prednesením básne p. Monikou Kistnerovou. Čestnú stráž pri pamätnej tabuli padlým v 2. svetovej vojne držali členovia klubu vojenskej histórie spoločne s deťmi zo ZŠ.

V príhovore sa do minulosti vrátila starostka obce Oľga Fakanová - „Vojnové obete varujú a prosia, aby neboli zbytočné a boli poučením pre ďalšie pokolenia. To, čo sa dialo na území Slovenska počas druhej svetovej vojny, je veľkým mementom pre nás všetkých. Vybojovaná sloboda nás stála mnoho stratených ľudských životov. S odstupom času sa však predstava o prežitých hrôzach vojny stráca ..... „

V slávnostnom príhovore pokračoval p. Július Podskoč za oblastnú organizáciu SZPB v Prievidzi. Predseda KVHS p. Štefan Matieska priblížil prítomným priebeh udalosti z vojny. Svojou účasťou podujatie podporil Ing. Radko Gavliak – riaditeľ ÚPSVaR a zároveň okresný predseda strany SMER – SD v Prieivdzi. Následne boli položené vence. Po ukončení pietneho aktu sa sprievod odobral k pamätníku padlých v 2.sv. vojne časti Lazina. Od trinástej hodiny členovia Klubu vojenskej histórie Slovenska v názornej ukážke priblížili boje, ktoré sa odohrali v Temeši v septembri roku 1944. Ukážky bojov prebiehali priamo v centre obce. Po ukončení bojov FSk Košarinka zaspievala piesne osloboditeľom.

Návštevníci podujatia si mohli pochutiť na poľovníckom guláši, ktorý pre nich pripravil Urbár a miestny poľovníci. Od 16.00 hod. účastníci mohli popoludnie stráviť pri živej hudbe.

Sprievodnou akciou podujatia bol výstup na Temešskú skalu.

Oľga Fakanová